פריט ידע מכון חכמת התורה

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכון חכמת התורה נוסד בשנת ה'תשע"ד במטרה לפתח מענים ייחודיים לאתגרי הדור החדש בציבור החרדי.

אחרי עשרות שנים שבהן היהדות החרדית הצליחה להקים מוסדות מבוססים, המשמשים כמין תיבת נח ששטה בבטחה, בעשור האחרון החלו מתגלים בקעים בחומות התיבה. ספינת היהדות החרדית, מתמודדת עם מי הים שהחלו לפרוץ פנימה, והיא ניצבת מול תהליכים רבים שמאתגרים את קיומה הבטוח; חדירת האינטרנט (המסונן), יציאת הנשים לשוק התעסוקה הכללי, חלחולה של האקדמיה, ועוד רבות. בעקבות תהליכים אלו רבים מבני היהדות החרדית נעים בין גלי הים וחשופים לתנודות הסוערות של העולם שמסביב. גדולי המחנכים מתריעים כי נדרשים מענים עכשוויים שישמשו כ'דף של ספינה' לדור החדש הבא במגע עם הרוחות שמחוץ לתיבה.

המכון נוסד על ידי הרב יוסף קמינר בהכוונת גדולי ישראל במטרה לענות על צורך זה, ולפתח כלים טכנולוגים מתקדמים ורעיונות רעננים שיתנו חוסן ועמידות לאתגרי הדור. לצורך כך הקים המכון פרויקטים העומדים לצדו של החרדי בין גלי הרשת

מיזמי המכון

המכלול

המכלול הוא אנציקלופדיה מקוונת מסונן של היהדות החרדית. מדי חודש מעל ל- 500,000 יהודים צורכים מידע עדכני על טהרת הקודש באמצעות המכלול. במסגרת המכלול, כ-500 עורכים מתנדבים עמלים להתאים, לסנן ולבקר בעבודה מאומצת על פי הנחיות הועדה רוחנית, את כל המידע העולמי, באופן המותאם לדרך התורה.

שיתופתא

שיתופתא הינה פלטפורמה ללימוד ופרסום חידושי תורה. שיתופתא מכילה את ספרי היסוד עם צורת הדף המקורית ואוצר ספרי יסוד ומפרשים על הסדר, כל מחדש יכול לכתוב בו את חידושיו, והם פרושים בפני הכל בשם אומרם. שיתופתא מהווה פלטפורמה לפרסום מהיר של חידושי תורה, בכך רבבות חידושי תורה שנידונו להיעלם לעד, תופסים מקום של כבוד לדורות.

אספקלריה

מרכז חינוך והגות מבית המכלול להנחלת השקפת חכמת התורה על העולם העכשווי, המרכז מגיש השקפה חרדית שורשית על העולם. במסגרת המרכז, צוות של תלמידי חכמים מבררים באופן מעמיק את השקפת התורה על העולם, ומסגננים אותה בלשון ערוכה ובשפה ברורה. את פרי עמלם הם מציעים במאגר אספקלריה, בהוצאת הספרים של המכון, בסדנאות ובימי עיון שיוזם המכון ובפועלם של עורכי המכלול.